156 dní do odjezdu…

Tak jo, čas zase trochu pokočil kupředu a já se dívám na odpočet a vidím tam 156 dní do odjezdu na naši první cestu s dětmi karavanem, který ještě ani nemáme. Co však už máme, je plán, rýsující se čím dál jasněji a celkem výrazně jsme pokročili v obstarávání si příjmů.

Kromě příjmů z on-line podnikání, které se snažíme nakopnout a z projektů, které oba dva s Lukášem děláme, jsme se pokoušeli celý měsíc hledat zdroje, které by nám pomohly financovat jak samotnou cestu, tak nákup vybavení do karavanu.

Je jasné, že si nebudeme moci kupovat drahé vybavení, na to prostě nebudeme mít peníze, ale budeme určitě potřebovat vybavení, které bude kompatibilní s naším novým životem na kolečkách a to třeba není právě naše domácí vybavení.

Rozhodně si nebudeme brát pračku, nebudeme s sebou moci vzít ani plné pytle oblečení a nebo naši palandu z Europalet. Takže je vám nejspíš jasné, o čem bude dnešní díl s názvem Inventura. Bude to o inventuře  prodeji všeho, co s námi dál už bydlet v karavanu nebude.

Hromadění věcí by se mělo zakázat!

A to myslím zcela vážně. Při zběžné inventuře našich domácích pokladů, jsme zjistili, že vlastně žádné poklady nemáme. Nemáme nic jako prsteny po babičkách, nebo drahokami. 

To tedy vážně nemáme.

Co ale máme, je hromada nepotřebných věcí, které tak nějak leží všude kolem nás. A kolikrát ani nevíme, že je máme.

S inventurou jsm začala ve velkých skříních, kde jsem skladovala věci po Princovi (náš kůň na důchodě). Skřín byla plná věcí, které jsem snad nikdy na koně nepotřebovala.  Jen se mi tehdy prostě líbily a nebo se mi hodily na něco, tak jsem si je koupila a schovala. Co kdybych je potřebovala.

Takže jsem celou skříň vyházela ven a vytahala často úplně nové nepoužité věci za x-stovek korun.

A stejné to je v dětském pokoji v policích a to samé je i v kuchyni. I když tam v menší míře. Přece jen jsme si za poslední roky nic moc nekoupili, protože na to nebyly peníze. Naopak jsme providelně utráceli za spoustu plastu ve formě hraček pro Sofinku.

FOTO: Prodat se dá všechno. I tyhle pleny jsem prodala i nosítko po Sofince. Zde mě mrzí, že jsem jej koupila za cca 1600 Kč a měli jsme je jen jednou. Takhle by se peníze vyhazovat z okna neměly:-(

Spousta peněz leží okolo vás

Při velkém třídění věcí jsem vytřídila celkem 3!!! krabice koňských věcí z našeho bytu a ještě jednu krabici jsem nachystala dnes.  A víte co?

Ono to není poznat.

GRRRR

Pořád tu není více místa, věci se prostě jen přeskupily. Všechny koňské věci sjsem prodala. A abych se nezakopávala u telefonu (což stejně s nemocnými dětmi, které mají aktuálně rýmu a kašel) nelze, tak jsem nacpala krabici po krabici věcmi rlzné hodnoty, namixovala jsem to a pak udělala fotku hezky zvrchu celé krabice.

S popisem:“Prodám formou aukce celou tuto krbici a obsah v ní“ jsem to vylepila na Facebookovou skuoinu zabývající se prodejem jezdeckých potřeb.  Napsala jsem konec aukce a po kolika penězích mohou přihazovat a také komentář, že nic nevytahuji, neodpovídám na dotazy „jak je to dlouhé, velké, nové, staré…“ a nerozepisuji, co všechno je obahem bedny.

S tím jsem inzerát potvrdila a odešla za dětmi. Večer jsem se podívala na výsledek a whoaláááá – krabice číslo jedno prodána za 3500 Kč. Výborně!

Takže to by byly první peníze z věcí, které jsem ani nevěděla, že je mám, na světě.

Takže kde vzít nějaké peníze na cestování?

Udělejte inventuru. Důkladnou. Podívejte se do skříní, do polic, do vašich pokojů a ložnic.

Vezměte si dvě krabice. Jednu na binec, který rovnou vyházíte do tříděného odpadu a jednu na věci na prodej. Záměrně nepíši o krabici na charitu. Do této kategorie můžete totiž zahrnout úplně všechno, co by se dalo třeba i prodat za pár korun.

A vy potřebujete peníze z prodeje na cestování nebo na vybavení. Nepotřebujete zaplňovat kontajnery s charitou.

Pravidla při třídění?

Slyšela jsem hodně názorů a hodně pravidel při třídění nepotřebných věcí. Také jsem už četla hodně pouček, které mají omezovat hromadění, ale popravdě? Zatím neznám nikoho ze svého okolí (kromě jedné rodiny) která by se toho dokázala držet.

Zkusím vám tedy místo pravidel dát spíš typy k uvolnění místa v bytě a k získání nějaké té částky z prodeje.

FOTO: Viděli jste někdy Váku skladů na Discovery Channel? Ne? Tak se koukněte. Přesně na stejném principu se lidi hnali do dražení mích krabic plných čehosi…

Tipy

  • Prodejte všechno, co jste nikdy nepoužili
  • Prodejte všechno, co používáte tak málo, že to ani nestojí za řeč.
  • Prodejte všechno oblečení, které nosíte jen vyjímečně a nebo jste je na sebe nevzali v minulých 30 dnech ani jednou.
  • Prodejte všechny boty, které vám ničí nohy a vyberte si raději jedny dobré barefooty.
  • Prodejte i všechny hračky, s ktrými si dítě nehraje.

A samozřejmě, pokud se chystáte do karavanu jako my, bude třeba udělat velkou čistku i ve věcech denní potřeby, jako jsou ručníky, povlečení, nádobí, hrnce. Tohle si s sebou brát nebudeme a naše rodiny nechveme zatěžovat krabicemi navíc.

Jediné, co budu balit do krabic a nechávat si, jsou knihy. Třeba právě malá a nenápadná kniha o cestování, v které byl i tento typ, jak si na cesty trochu vydělat, Travel Bible.

Rozhodně ji doporučuji…